- -5%
- Sales N°1
Payment
Within 14 days
24-48h
Main features
Description
The Wallbox Pulsar Pro Socket is an innovative charging station designed for businesses and shared spaces such as co-ownerships, offices, or electric vehicle fleets. It stands out for its reliability, ease of installation, and remote management capabilities.
The Wallbox Pulsar Pro Socket is equipped with a Type 2S plug with shutters.
This charging with shutters is compliant with the NFC 15-100 standard.
The Wallbox Pulsar Pro Socket is a high-performance charging station designed for the needs of businesses and shared environments.
Here are additional technical details to better understand its specifications:
Quick installation: Fast start-up with pre-configured 4G data plan.
Remote management: Compatibility with myWallbox Business portal and OCPP for managing chargers, payments, and more.
Enhanced service and maintenance: Enhanced security against tampering, damage, and cyberattacks, with transparent remote software updates.
Cost optimization: An internal meter with an error margin below 2% ensures increased accuracy in energy transfers.
|
Reliability: |
Integrated 4G connectivity and increased robustness ensure continuous availability without interruption. |
|
Simplicity: |
Easy authentication with the my Wallbox app as well as RFID and NFC technologies. |
|
Protection: |
Communications are encrypted to ensure the security of personal data. |
|
Energy management: |
Transform your charging system into a complete energy management solution. Maximize the potential of the Pulsar Pro charger with the Wallbox energy meter and its integrated features. |
The CARLO GAVAZZI Power Boost also includes an energy analyzer.
The Power Boost function allows the station to adapt your vehicle’s charging in real-time within the limits of your electrical installation to avoid circuit tripping due to overload.
The Power Boost ensures you always charge your vehicle at the maximum available power
without causing the electrical panel to trip.
The Power Boost also enables the ECO SMART function, allowing 100% solar charging for homes equipped with solar panels.
You can choose between two modes:
Power Boost is compatible with the Wallbox Copper SB and Wallbox Pulsar Plus Socket charging stations.
Single-phase installation
Three-phase installation
Single-phase installation with clamp
Three-phase installation with clamp
Also available in 400A and 600A versions.
Avoids consumption peaks
No costly upgrade needed
Optimize flexibility and scalability by combining different types of chargers, reducing investment and operational costs. Efficiently manage energy distribution between chargers and building consumption.
Data sheet
| Brand | WALLBOX |
|---|
| Vehicle compatibility | Compatible with electric vehicles Type 2 |
|---|---|
| Compatibility Type 1 | Compatible with all Type 1 rechargeable electric cars one phase or 3 phases: Citroën Berlingo / C-Zero / E-Mehari, Kia Soul EV, Chevrolet Volt, Ford Focus Electric G1, Mia Electric, Mitsubishi i-MiEV, Nissan E-NV200 / Leaf a. 2018, Opel Ampera, Peugeot Io |
| Compatibility Type 2 | Audi e-tron / g-tron, BMW i3 / iX3, Citroën e-C4 / e-Jumpy,DS3 Crossback e-Tense, Fiat 500e, Honda-e, Hyundai Kona / Ioniq, Jaguar I-Pace, Kia Niro / Soul, Lexus UX 300e, Mazda MX-30, Mercedes e-Vito / e-Sprinter / EQC / B250e, Mini Cooper SE, Nissan Leaf |
| Color | Black |
|---|---|
| Dimensions | L204,3 x H313 x P142,5 mm |
| Weight | 3 Kg |
| Material | Polypropylene plastic |
| Charge socket | Type 2S |
| Shutter | Yes |
| Charge power | 1,4 to 22 kW - Adjustable |
|---|---|
| Voltage | 230V to 400V - Adjustable |
| Mode of loading | mode 3 |
| Leakage current detection | Oui - 6mA |
| Energy meter | consumption monitoring via the App Wallbox |
| Max power | 22kW |
| Power supply | Single phase Three phase |
| Indicator | LEDs |
|---|---|
| Communication module | 4G Bluetooth and Wifi - Management via App Wallbox RJ45 Ethernet, USB |
| Communication protocol | OCCP |
| Access | Paying Plug & Play RFID card |
| Protection | IP55 - withstands rain |
|---|---|
| Impact resistance | IK10 - excellent impact resistance |
| Operating temperature | De -20°C à +40°C |
| Mounting | Wall mounting (kit supplied) or post (optional) |
|---|
| Standards and guidelines | IEC 61851-1, IEC 61851-21-2, Directive RED 2014/53/EU et Directive RoHS 2011/65/EU, UK Smart Charging Regulations |
|---|
| Guarantee | 3 years |
|---|
Notices & Documents
A question to help you choose your charging station?
Contact our specialists, available Monday to Friday from 9:00 to 18:00.
Have your charging station installed
At home or at work, a certified installer will install your charging station.
Learn moreCustomers who bought this product also bought...
You might also like
Customer reviews
check_circle
check_circle
Something went wrong
Filters