BESEN EV Mobile charger - Type1 - 10/16A - Cable 7,5m - Schuko - PCD021T1
- On sale!
Payment
Within 14 days
24-48h
Main features

Description
Charger - mobile electric car charging station BESEN - Type1 - single phase - adjustable in 10A or 16A - 7,5m - 230V domestic socket
The terminal BESEN Mobile charging station - Type1 - 7,5m - adjustable in 10A or 16A single phase is a portable charger - mobile charger which allows you to recharge your electric or hybrid vehicle in mode 2 on any household 220V socket at a charging power of 2.3 kW (at 10A) or 3,7kW (at 16A)
The BESEN mobile terminal allows you to charge safely on any 220V household outlet. The charging intensity can be set between 10A to 16A . All you have to do is connect the terminal to the domestic socket, choose the amperage of your choice on the box, then connect it on the car side (type 1). Charging then starts automatically.
Press the button to choose a 10A or 16A recharge.
Compatible with all models of electric cars or rechargeable hybrids of type 1 , the mobile charging station for business and private individual charge your vehicle in complete safety and gives you the confidence to hit the road every morning with a full battery , no matter where you are.
The terminal is only connected in single phase 220VAC .
No installation is necessary. The terminal is Plug & Charge : you plug it in and charging starts automatically.
Recharge
Gain of 18km of autonomy per hour of recharge (for recharging at 16A).
Main features
- Plug & Charge
- Load limited to 10A or 16A of your choice
- Protection against overcurrent, overvoltage, short circuit and DC leakage
- No installation required. Works on any household outlet
- Total length: 7,5m
- LED indicating the state of charge
- IP65: Resistant to rain
- Shock resistant
- Operating temperature: -25 ° to + 55 ° C
- CE and EN IEC 61851-1: 2019 certificate
Options
The following options are to be selected:
- With or without differential circuit breaker
Anti-theft protection
The type 2 automatic cradle lock protects your BESEN PCD021T1 charger against theft during and after the charging process.
Installation
The Besen PCD021T1 10A/16A mobile charging station does not require special installation. You just need to plug it into a standard household outlet (type E / F) 220V.
In case of daily recharging, it is advisable to install a dedicated line with:
- A reinforced Green'up 14A socket - ref. Legrand 090471
Link to all PORTABLE CHARGERS
Back to the Home page
Data sheet
Brand's reference
| Brand | BESEN |
|---|---|
| Reference | BESEN-PCD021T1 |
Compatibility
| Vehicle compatibility | Compatible with all electric cars |
|---|---|
| Compatibility 1 PHASE 16A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 1 phase 16A:BMW I3 60Ah, Citroën C-Zero, Citroën E-Mehari, Citroën Berlingo, Citoën e-Jumpy, Mitsubishi i-MiEV, Peugeot Ion, Peugeot Partner Tepee, Peugeot e-Partner,Renault Twiz |
| Compatibility 1 PHASE 32A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 1 phase 32A: Audi R8 e-tron, BMW iX3, Citoën ë-C4, Fiat 500e, Hyundai Ioniq, Hyundai Kona, Honda-e, Jaguar I-Pace, KIA Soul , KIA Niro, KIA e-soul, Lexus UX 300e, Mazda MX-30, Mer |
| Compatibility 3 PHASES 16A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 3 phases 16A: BMW I3 94Ah, BMW I3 120Ah, Citroën ë-C4, Citroën C-Zero, Citroën E-Mehari, Citroën Berlingo, DS DS3 Crossback e-Tense, Fiat 500e, Ford Mustang Mach-E, Mercedes EQA, |
| Compatibility 3 PHASES 32A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 1 phase 32A: Audi e-tron sportback, Audi e-tron, Mercedes Classe B Elec. Drive, Mercedes Classe B Elec. Drive, Porsche Taycan, Peugeot e-2008, Peugeot e-208, Renault Zoe, Renault |
| Compatibility Type 1 | Compatible with all Type 1 rechargeable electric cars one phase or 3 phases: Citroën Berlingo / C-Zero / E-Mehari, Kia Soul EV, Chevrolet Volt, Ford Focus Electric G1, Mia Electric, Mitsubishi i-MiEV, Nissan E-NV200 / Leaf a. 2018, Opel Ampera, Peugeot Io |
Physical specifications
| Color | Black and Gray |
|---|---|
| Weight | 3 Kg |
| Material | Plastic |
| Charge socket | Type 1 |
Electrical specifications
| Charge power | 2.3kW (at 10A) or 3.7kW (at 16A) |
|---|---|
| Voltage | 230 |
| Charge current | Configurable between 10A and 16A |
| Mode of loading | mode 2 |
| Leakage current detection | Yes |
| Energy meter | No |
| Power supply | Single phase |
Communication & Access
| Indicator | LEDs |
|---|---|
| Communication module | No, autostart |
Protections and Temperatures
| Protection | IP65 |
|---|---|
| Operating temperature | De -25°C à +55°C |
Installation
| Mounting | Station mobile top - transportable |
|---|
Certifications
| Standards and guidelines | Certifié CE |
|---|---|
| ZE ready | No |
Guarantee
| Guarantee | 2 years |
|---|
Notices & Documents
A question to help you choose your charging station?
Contact our specialists, available Monday to Friday from 9:00 to 18:00.
Have your charging station installed
At home or at work, a certified installer will install your charging station.
Learn moreCustomer reviews