CARPLUG Charging cable - Type 2 / Type 1 - 5m - 7.4kW (1 phase 32A) - T2 / T2 + Bag
- Out of stock
- Sales -15%
Payment
Within 14 days
24-48h
Main features
Description
charging cable BESEN Type2 - Type1 - 5m - 7.4 kW (single phase 32A) + Bag
charging cable electric vehicle - Type 2 to Type 1 - 7.4kW - 5m is ideal for charging your electric car type 1 a maximal power of 7.4kW .
It is compatible with all the charging stations and all EV rechargeable hybrid type 1 .
This cable will work safely on all charging stations, even the ones with inferior or superior charging power. The charging power will be limited by the cable, the station or the car.
Storage Bag black size ⌀ 40cm x P20cm comes with the cable.
This cable works on all charging stations mode 3 according to standards IEC 62196.
Specifications
- Cable Type 2 (charging station side) - Type 1 (car side)
- Max Power: 7.4 kW (single phase 32A)
- Works also on lower power charging stations
- Length: 5m
- IP54 protection (IP67 with protective covers)
- Temperature: -25 ° C to + 45 ° C
- Protective Covers
- Color: black (cable) and black (made)
- Contacts: silver, for better corrosion resistance
- CE certified - RoHS cetrified
- Maintenance: none
- case included
Back to the HOME
How to choose an electric car charging cable
Data sheet
Brand's reference
| Brand | BESEN |
|---|---|
| Reference | BES-1105 |
| Detailed title | charging cable - T2T1 - 5m - 7.4kW (1 Phase 32A) - electric car |
Compatibility
| Compatibility Type 1 | Compatible with all Type 1 rechargeable electric cars one phase or 3 phases: Citroën Berlingo / C-Zero / E-Mehari, Kia Soul EV, Chevrolet Volt, Ford Focus Electric G1, Mia Electric, Mitsubishi i-MiEV, Nissan E-NV200 / Leaf a. 2018, Opel Ampera, Peugeot Io |
|---|
Physical specifications
| Color | Black |
|---|---|
| Take type | T2-T1 |
| Length | 5m |
Electrical specifications
| Max power | 7,4kW |
|---|
Certifications
| Standards and guidelines | Certifié CE RoHS certirfied |
|---|
Guarantee
| Guarantee | 2 years |
|---|
A question to help you choose your charging station?
Contact our specialists, available Monday to Friday from 9:00 to 18:00.
Have your charging station installed
At home or at work, a certified installer will install your charging station.
Learn moreCustomers who bought this product also bought...
- On sale!
- Out of stock
Customer reviews