- New
Payment
Within 14 days
24-48h
Main features
Description
The ABL Wallbox eM4 Twin charging station is the ideal solution for businesses, residences, parking lots, and even homes. Equipped with type 2S sockets with protective shutters, this dual charging station allows for the simultaneous charging of two vehicles. Thanks to the mobile app, the charging cables can be locked or unlocked at any time for simplified use.
With multiple entry options for the power cable, the installation of the ABL Wallbox eM4 Twin is quick and can be done by a single person. The ABL configuration app, available on Android and iOS, makes commissioning even easier. Its intuitive interface provides visual and auditory feedback to ensure a smooth user experience.
The ABL Wallbox eM4 Twin charging station is available in a Controller version, with an integrated control unit, or in an Extender version to economically extend the number of charging points via LAN or WLAN. Both versions can operate in a network or autonomously. For even more efficient load management, the optional ABL Energy Meter accessory allows for dynamic power management.
Designed to last, the ABL Wallbox eM4 Twin charging station is protected against external elements thanks to its robust construction. It is equipped as standard with a Type A differential switch and an isolation controller, making it immediately ready for use. Manufactured in Germany, all ABL charging stations offer the highest level of safety.
Electrical protections are mandatory in France and must be installed on a dedicated line.
They have been validated in compliance with the IRVE Decree of January 2017, the current French regulation.
Electrical protections to install for a single-phase installation:
Electrical protections to install for a three-phase installation:
Note: Type B is not mandatory as the station has a 6mA DC leakage detector
Data sheet
| Brand | ABL WALLBOX |
|---|
| Vehicle compatibility | Compatible with all electric cars |
|---|
| Color | Black |
|---|---|
| Dimensions | L516 x W428 x H145 mm |
| Weight | 10,5 Kg |
| Material | Plastic |
| Charge socket | Type 2S |
| Connectors | 2 |
| Shutter | Yes |
| Charge power | 7.4 kW 22 kW From 2.3 to 22 kW - Adjustable |
|---|---|
| Voltage | 400V |
| Charge current | Configurable between 6A and 32A (1A increment) |
| Mode of loading | mode 3 |
| Leakage current detection | Oui - 6mA |
| Energy meter | integrated and certified KWh Meter MID |
| Max power | 22kW |
| Power supply | Single phase Three phase |
| amperage | 32A |
| Indicator | LEDs |
|---|---|
| Communication module | 4G Bluetooth RJ45 Ethernet, USB Wifi |
| Communication protocol | ModBus RS485 OCCP |
| Access | Bluetooth Paying Plug & Play RFID card |
| Protection | IP55 - withstands rain |
|---|---|
| Impact resistance | IK10 - excellent impact resistance |
| Operating temperature | -25 ° C to + 40 ° C, humidity 95% max |
| Mounting | Wall mounting (kit supplied) or post (optional) |
|---|---|
| Installation | Extérieur On stand wall |
| Standards and guidelines | CE, IEC 6185, IEC 62196-2 |
|---|
| Guarantee | 2 years |
|---|
Notices & Documents
A question to help you choose your charging station?
Contact our specialists, available Monday to Friday from 9:00 to 18:00.
Have your charging station installed
At home or at work, a certified installer will install your charging station.
Learn moreCustomers who bought this product also bought...
You might also like
Customer reviews
check_circle
check_circle
Something went wrong
Filters