Carplug charger mobile helectron C232 5m 32a 7kw T2 CEE 32A
- -15%
Previous
keyboard_arrow_up
Next
keyboard_arrow_down
€293.25
€345.00
- 15%
Payment
Within 14 days
24-48h
Main features
Data sheet
Brand's reference
| Brand | CARPLUG |
|---|---|
| Reference | HEI-T2-32A-CEE16 |
Compatibility
| Vehicle compatibility | Compatible with electric vehicles Type 2 |
|---|---|
| Compatibility 1 PHASE 16A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 1 phase 16A:BMW I3 60Ah, Citroën C-Zero, Citroën E-Mehari, Citroën Berlingo, Citoën e-Jumpy, Mitsubishi i-MiEV, Peugeot Ion, Peugeot Partner Tepee, Peugeot e-Partner,Renault Twiz |
| Compatibility 1 PHASE 32A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 1 phase 32A: Audi R8 e-tron, BMW iX3, Citoën ë-C4, Fiat 500e, Hyundai Ioniq, Hyundai Kona, Honda-e, Jaguar I-Pace, KIA Soul , KIA Niro, KIA e-soul, Lexus UX 300e, Mazda MX-30, Mer |
| Compatibility 3 PHASES 16A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 3 phases 16A: BMW I3 94Ah, BMW I3 120Ah, Citroën ë-C4, Citroën C-Zero, Citroën E-Mehari, Citroën Berlingo, DS DS3 Crossback e-Tense, Fiat 500e, Ford Mustang Mach-E, Mercedes EQA, |
| Compatibility 3 PHASES 32A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 1 phase 32A: Audi e-tron sportback, Audi e-tron, Mercedes Classe B Elec. Drive, Mercedes Classe B Elec. Drive, Porsche Taycan, Peugeot e-2008, Peugeot e-208, Renault Zoe, Renault |
| Compatibility Type 2 | Audi e-tron / g-tron, BMW i3 / iX3, Citroën e-C4 / e-Jumpy,DS3 Crossback e-Tense, Fiat 500e, Honda-e, Hyundai Kona / Ioniq, Jaguar I-Pace, Kia Niro / Soul, Lexus UX 300e, Mazda MX-30, Mercedes e-Vito / e-Sprinter / EQC / B250e, Mini Cooper SE, Nissan Leaf |
Physical specifications
| Weight | 2,0 kg |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Charge socket | Type 2 |
| Length | 5m |
Electrical specifications
| Charge power | |
|---|---|
| Voltage | 230 |
| Charge current | Configurable to 10A, 13A, 16A, 24A or 32A |
| Mode of loading | mode 2 |
| Max power | 7,4kW |
| Power supply | Single phase |
| amperage | 32A |
| poles | 1P + N |
Communication & Access
| Indicator | LED Display |
|---|
Protections and Temperatures
| Protection | IP54 - withstands rain |
|---|---|
| Operating temperature | From -30 ° C to + 50 ° C |
Certifications
| Standards and guidelines | Certifié CE TÜV certified |
|---|
Guarantee
| Guarantee | 2 years |
|---|
Notices & Documents
A question to help you choose your charging station?
Contact our specialists, available Monday to Friday from 9:00 to 18:00.
Have your charging station installed
At home or at work, a certified installer will install your charging station.
Learn moreCustomers who bought this product also bought...
€20.65
View
€245.00
View
- On sale!
- -15%
€140.00
-15%
€164.70
View
€205.00
View
- Pack
- New
€181.72
View
€35.89
View
- New
€32.50
View
- On sale!
€319.00
View
You might also like
€245.00
View
- -15%
€250.75
-15%
€295.00
View
- On sale!
€319.00
View
Customer reviews
Previous
keyboard_arrow_left
Next
keyboard_arrow_right