- On sale!
- Out of stock
Payment
Within 14 days
24-48h
Main features
Description
The CARPLUG Mobile charging station - Type2 - 5m - 6A / 8A / 10A/ 13A / 16A single-phase - HEI-S216 is a portable charger - mobile charger which allows you to recharge your electric or hybrid vehicle in mode 2 from any 230V household socket at a charging power of 3, 7kW (16A single phase).
The CARPLUG mobile terminal can be used to recharge from all 230V household sockets in complete safety. The charging intensity is adjustable by pressing the selection button at 6A / 8A / 10A/ 13A / 16A. Simply plug it in on the household outlet side and select the desired amperage. Then plug in car side (type 2), and charging starts automatically.
Compatible with all models of electric cars or plug-in hybrids of type 2, the mobile charging station for business and private charge your vehicle in complete safety< /strong> and gives you the assurance of hitting the road every morning with a full battery, no matter where you are.
The cable is made of TPU, a new generation premium material flexible and light, which facilitates daily handling.
The type 2 socket meets the UL94V-0 certification, guaranteeing safety against overheating.
The terminal can only be connected single-phase 230VAC.
No installation required. The terminal is Plug & Charging : plug it in and charging starts automatically.
Gain of 16km of range per hour of charging.
The automatic type 2 base lock protects your CARPLUG charger against theft during and after the charging process.
Have it installed on a dedicated single-phase 16A line, cable section 2.5mm², with a reinforced 16A socket at the end of the line. A 20A type F 30mA differential circuit breaker must be installed upstream, in the electrical panel. Below you will find the corresponding elements:
Data sheet
| Brand | CARPLUG |
|---|---|
| Reference | HEI-T2-16A-schuko |
| Vehicle compatibility | Compatible with electric vehicles Type 2 |
|---|---|
| Compatibility 1 PHASE 16A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 1 phase 16A:BMW I3 60Ah, Citroën C-Zero, Citroën E-Mehari, Citroën Berlingo, Citoën e-Jumpy, Mitsubishi i-MiEV, Peugeot Ion, Peugeot Partner Tepee, Peugeot e-Partner,Renault Twiz |
| Compatibility 3 PHASES 16A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 3 phases 16A: BMW I3 94Ah, BMW I3 120Ah, Citroën ë-C4, Citroën C-Zero, Citroën E-Mehari, Citroën Berlingo, DS DS3 Crossback e-Tense, Fiat 500e, Ford Mustang Mach-E, Mercedes EQA, |
| Compatibility Type 2 | Audi e-tron / g-tron, BMW i3 / iX3, Citroën e-C4 / e-Jumpy,DS3 Crossback e-Tense, Fiat 500e, Honda-e, Hyundai Kona / Ioniq, Jaguar I-Pace, Kia Niro / Soul, Lexus UX 300e, Mazda MX-30, Mercedes e-Vito / e-Sprinter / EQC / B250e, Mini Cooper SE, Nissan Leaf |
| Color | Black |
|---|---|
| Weight | 2,0 kg |
| Material | Plastic |
| Charge socket | Type 2 |
| Length | 5m |
| Charge power | De 1,4kW à 3,7kW |
|---|---|
| Voltage | 230 |
| Charge current | Configurable 6A, 8A, 10A, 13A or 16A |
| Mode of loading | mode 2 |
| Max power | 3.7kW |
| Power supply | Single phase |
| amperage | 16A |
| poles | 1P + N |
| Indicator | LED Display |
|---|
| Protection | IP66 - withstands heavy rains |
|---|---|
| Operating temperature | From -30 ° C to + 50 ° C |
| Standards and guidelines | Certifié CE TÜV certified |
|---|
| Guarantee | 2 years |
|---|
A question to help you choose your charging station?
Contact our specialists, available Monday to Friday from 9:00 to 18:00.
Have your charging station installed
At home or at work, a certified installer will install your charging station.
Learn moreCustomers who bought this product also bought...
You might also like
Customer reviews
check_circle
check_circle
Something went wrong
Filters