- On sale!
- Out of stock
Instead of €1,391.07
Payment
Within 14 days
24-48h
Main features
Content pack
Description
Pack charging station HAGER Witty 2,3 to 7.4kW + Power Management Module + Circuit Protection 7.4kW consists of the following items:
This pack has been approved by the specialized electrical installers . It meets all standards securit ed in force and good practice indicated in the technical guide for the design and development of EVRI (Charging Infrastructure for Electric Vehicles ). This pack also meets the criteria ZE Ready .
Charging station Hager Witty XEV101 is designed to be installed on the wall of your garage. His grip lockable T2S side will ensure a safe charging of your electric car in Mode 3. Taking being side, it is particularly suitable for narrow garages.
The power load is adjustable between 2,3 and 7.4kW with a potentiometer inside the charging station, and the charging station can adapt to all single phase domestic electrical installations.The Adjustable Power allows you to adjust the power depending on the available power of the system.
The charging station connects only single-phase 220VAC .
The charging station is Plug & amp; Play: you plug and charging starts automatically.
Gain 40km (to 7,4kW) autonomy per hour of charging.
Dynamic Load Management Module: Hager XEV304 - included in the pack
This module will vary the power load based on your consumption to charge the maximum possible power without ever trip the table.
The following electrical protection are required and are installed on a dedicated line . They were approved by electricians , and respect the current French regulations:
Back to the Home
Data sheet
| Brand | HAGER |
|---|---|
| Reference | Pack-HAG-XEV101+GP+Pmono40A |
| Vehicle compatibility | Compatible with all electric cars |
|---|---|
| Compatibility 1 PHASE 16A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 1 phase 16A:BMW I3 60Ah, Citroën C-Zero, Citroën E-Mehari, Citroën Berlingo, Citoën e-Jumpy, Mitsubishi i-MiEV, Peugeot Ion, Peugeot Partner Tepee, Peugeot e-Partner,Renault Twiz |
| Compatibility 1 PHASE 32A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 1 phase 32A: Audi R8 e-tron, BMW iX3, Citoën ë-C4, Fiat 500e, Hyundai Ioniq, Hyundai Kona, Honda-e, Jaguar I-Pace, KIA Soul , KIA Niro, KIA e-soul, Lexus UX 300e, Mazda MX-30, Mer |
| Compatibility 3 PHASES 16A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 3 phases 16A: BMW I3 94Ah, BMW I3 120Ah, Citroën ë-C4, Citroën C-Zero, Citroën E-Mehari, Citroën Berlingo, DS DS3 Crossback e-Tense, Fiat 500e, Ford Mustang Mach-E, Mercedes EQA, |
| Compatibility 3 PHASES 32A | Compatible with all Type 1 and Type 2 rechargeable electric and hybrid cars 1 phase 32A: Audi e-tron sportback, Audi e-tron, Mercedes Classe B Elec. Drive, Mercedes Classe B Elec. Drive, Porsche Taycan, Peugeot e-2008, Peugeot e-208, Renault Zoe, Renault |
| Color | -30 ° C to + 50 ° C |
|---|---|
| Dimensions | L34,6 x H48 x cm P23,3 |
| Weight | 15.8 Kg |
| Material | Metal clad of a flexible material |
| Charge socket | Type 2S |
| Attached cable | No |
| Shutter | Yes |
| Charge power | 3.7 kW 7.4 kW |
|---|---|
| Voltage | 230 |
| Charge current | 32A |
| Mode of loading | mode 3 |
| Leakage current detection | No |
| Energy meter | No |
| Power supply | Single phase |
| Indicator | LED Headband 3 colors for the charge states |
|---|---|
| Access | Plug & Play |
| Protection | IP54 - withstands rain |
|---|---|
| Impact resistance | IK10 - excellent impact resistance |
| Operating temperature | From -30 ° C to + 50 ° C |
| Mounting | Wall mounting (kit supplied) or post (optional) |
|---|---|
| Installation | On stand wall |
| Wiring | 10 mm² - In accordance with the regulations and standards |
| Standards and guidelines | CE, IEC 6185, IEC 62196-2 |
|---|---|
| ZE ready | Yes |
| Guarantee | 2 years |
|---|
A question to help you choose your charging station?
Contact our specialists, available Monday to Friday from 9:00 to 18:00.
Have your charging station installed
At home or at work, a certified installer will install your charging station.
Learn moreCustomers who bought this product also bought...
You might also like
Customer reviews
check_circle
check_circle
Something went wrong
Filters