- On sale!
- Out of stock
Payment
Within 14 days
24-48h
Main features
Description
The circuit breaker HAGER BDH440F - Type A Hi - 1P+N - 40A - 30mA is essential for any installation of charging station.
It will compare the input current with the output, and turn off the circuit if the difference is greater than 30mA. This function protects people against electric shock.
He was selected, tested and approved by a team of skilled electricians.
This differential BDH440F switch is compatible with all three phase charging stations of the market that have a load current between 1 and 32A, which are equipped with a DC leakage current sensor.
It must be coupled to a circuit breaker, and is compatible with all types of circuit breakers HAGER NGT .
It must be installed on a line specifically dedicated to the charge port after the main breaker of the electrical panel.
The charging station must have its own dedicated line, with its own circuit breaker and its own differential switch.
It must be associated with a type of circuit breaker HAGER NGT.
Data sheet
| Brand | HAGER |
|---|---|
| Reference | -30 ° C to + 50 ° C |
| Detailed title | HAGER BDH440F - differential switch Type A Hi - 3P + N - 40A - 30mA |
| Voltage | 400V |
|---|---|
| Power supply | Three phase |
| amperage | 40A |
| poles | 3P + N |
| Type | A |
Notices & Documents
A question to help you choose your charging station?
Contact our specialists, available Monday to Friday from 9:00 to 18:00.
Have your charging station installed
At home or at work, a certified installer will install your charging station.
Learn moreCustomers who bought this product also bought...
You might also like
Customer reviews
check_circle
check_circle
Something went wrong
Filters